Textové pole:

Staré kachle s leknínem našly druhý život.

Textové pole:

 

Staré použité kachle s krásným vzorem leknínu a vážky ležely zřejmě desítky let v krabici na půdě. Život jim byl vdechnut možná na začátku minulého století, v předválečné době. Již nikdo nevypátrá, jakou podobu měly kamna, která z nich kdysi dávný kamnář vystavěl. K těmto krásným kachlům se nyní dostal stavitel novodobé chalupy, a rozhodl se jim dát šanci na druhý život v budoucí kuchyni.

 

Určitá část kachlů byla více poškozená, ty jsem zcela vyřadil. Přesto ale i většina těch zbylých nese na sobě nějaký ten šrám času. Podařilo se je ale nakonec uspořádat tak, aby dohromady daly komplet na celá kuchyňská kamna. Pouze římsy a horní záklopové kachle byly vyrobeny nově v Letovicích. Glazura je odlišná, ale v případě římsy to není nikterak na újmu celkovému dojmu kamen. Naopak, mírně odlišný odstín horního ukončení kamen vypadá vkusně.

 

Drobné ranky a poškození v glazuře starých kachlů byly ponechány bez úprav. Dávají kamnům patinu starobylosti.

 

Přikládací a popelníková dvířka použita ze starých kamen, nechaly se pouze očistit a nastříkat žáruvzdornou barvou.

Rovněž rám plotny byl dán pouze k menší opravě.

 

Pláty nově vyrobila firma Zikmund a Havelka, stejně jako troubu s dvířky v bíle smaltované úpravě. K nim ve stejném designu vyrobili ještě čistící dvířka.

Odkouření je provedeno tradičním způsobem, T kusem kouřovodu s čistícím uzávěrem. V něm je ještě navíc zabudováno přivírání roury, sloužící jako regulace tahu, jenž po napojení kamen na novodobý systémový komín může najít své využití.

 

Sokl kamen dán do bílé omítky. V levé noze soklu vyzděn malý odskok, který umožňuje bližší přístup k plotně. Odskok jsem mírně rustikálně vytvaroval, aby ladil k rázu stavěné chalupy. Spáry jsme po dohodě s majitelem dali v trochu tmavším odstínu, nežli kachle, a výsledek je zdařilý, jednotlivé kachle jsou odlišnou spárovačkou pěkně zvýrazněny a olemovány.

 

 

Textové pole:

Líbí se vám taková kamna

a chtěli byste něco podobného

postavit na chalupě či v domku?

 

Ozvěte se na telefon

799 797 185

nebo mail

podhorske-kamnarstvi@seznam.cz

 

Probereme společně vaše představy.

kamnář Leoš Rožnovský

Textové pole:

PODHORSKÉ KAMNÁŘSTVÍ

originální návrhy a stavby tradičních kachlových kamen

 

 

 

Leoš Rožnovský

799 797 185

podhorske-kamnarstvi@seznam.cz