Textové pole:

Zděná kuchyňská kamna s hliněnou omítkou.

Textové pole:

 

Celozděná kamna, s povrchovou úpravou v rustikálním stylu z kamnářského jílu (hlíny), která stavbě dává přírodní teplou barvu. Kachle jsou pouze v několika kusech vsazeny do šamotové obezdívky. Kachle podobných výraznějších motivů je vhodnější použít tímto způsobem, tedy do zděných kamen. Případně v kombinaci s kachli bez vzoru. Kamna celá postavená z výrazného vzoru kachle by v prosté chalupě nepůsobila esteticky pěkným dojmem („přeplácanost“).

 

Dvířka jsou použita ze starých kamen z první poloviny minulého století. V porovnání s některými dnešními levnějšími litinovými dvířky jsou velmi precizního zpracování. Okénka v dvířkách jsou ještě originální slídová. Regulace vzduchu je na popelníkových i přikládacích dvířkách.

 

Trouby jsou použity litinové, velmi masivní (jedna váží 30 kg). Ve srovnání s lehkými plechovými troubami očekávám extrémně dlouhou životnost. Vzhledem k tloušťce materiálu by měly i rovnoměrněji rozvádět teplo, než plechové trouby. Nevýhodou však je, že můžete péct až delší dobu po zatopení, než u slabostěnné plechové trouby, protože silná litina se značně déle nahřívá.

 

Plotny jsem použil ocelové v síle 10mm od firmy Zikmund a Havelka. Díky této tloušťce déle vydrží naakumulované teplo v ohništi. U těchto kamen jsem nestandardně vyřešil orámování plotny - pomocí keramických dlaždic. Toto řešení lze použít pouze u zděných kamen, nikoliv u kachlové stavby. Zajímavým a možná praktičtějším řešením by bylo použití říms místo dlažby. Římsy by zároveň plnily funkci rámu, který přesahuje stěnu kamen, aby nedocházelo ke znečištění např. při přetečení vzkypělého hrnce s jídlem na plotně.

 

Vedle plotny je mírně vyvýšená plocha obložená též keramikou, kterou využíváme v případě, kdy chceme rychle odejmout hrnec z varné plochy.

K čištění tahů slouží dvoje menší litinová dvířka na straně kamen otočené směrem ke zdi. Napojení do komína řešeno nerezovým kouřovodem.

 

Tato kuchyňská kamna používáme přes zimní sezonu ke každodennímu vytápění obytné kuchyně (cca 30m2), vaření jídla i ohřev vody na mytí.

Při přechodném období, kdy už  venku nemrzne, pouštíme teplo přes dveře i do vedlejšího pokoje (17m2) a ložnice (10m2).

Textové pole:

Líbí se vám taková kamna

a chtěli byste něco podobného

postavit na chalupě či v domku?

 

Ozvěte se na telefon

799 797 185

nebo mail

podhorske-kamnarstvi@seznam.cz

 

Probereme společně vaše představy.

 

kamnář Leoš Rožnovský

Textové pole:

PODHORSKÉ KAMNÁŘSTVÍ

originální návrhy a stavby tradičních kachlových kamen

 

 

 

Leoš Rožnovský

799 797 185

podhorske-kamnarstvi@seznam.cz