Textové pole:

Velká kuchyňská kamna pro myslivecké hody.

Textové pole:

 

Kuchyňská kamna s nadstandardně velkou plotnou. Na místě stál původně stolový sporák, též netypicky velký. Zub času se na něm již podepsal natolik, že rekonstrukce by byla asi stejně finančně náročná, jako stavba nového. Hlavním požadavkem zákazníka bylo zachovat velikost plotny. Bude totiž sloužit k velkému vyvařování ulovené zvěřiny při mysliveckém hodování. Od umístění trub v dolní částí bylo ustoupeno. Toto řešení by při velikosti plotny nezaručovalo dobrý tah. Proto jsme se dohodli na dvou troubách umístěných nahoře v kobce.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klasická konstrukce z kachlů je použita pouze v jedné řadě pod plotnou. Kobka je vyzděná z šamotu, s obkladem nad plotnou, v barvě shodné s kachlemi, ale menšího formátu. Římsa a záklop kobky jsou též kachlové.  Veškerou keramiku vyrobil ochotně a dle přání pan Zezula, který má malou výrobnu kachlů nedaleko Znojma. Kování, tedy dvířka, trouby, a plotny jsou laděny do černé barvy s porcelánovými úchytkami a vyrobila je firma Zikmund a Havelka z Vysočiny.

 

Kamna měla být původně s vyzděnou klenbou ve spodní části. Při odtahování původních vysloužilých kamen však bylo zjištěno, že se za nimi skrývají čistící dvířka dvou komínových průduchů. Z tohoto důvodu jsem zvolil náhradní řešení v podobě dvou odlišně vysokých výklenků s rovným stropem. Ve vyšším výklenku pod kobkou je zajištěn přístup k oběma komínovým dvířkům.

 

Vzhledem k účelu kamen, kterým je delší vaření masa ve velkých hrncích, jsem je zevnitř vyzdil silnějšími vrstvami šamotu. Ty by měly zajistit rovnoměrnější vaření i pečení, a zároveň budou i dobrou akumulací tepla pro vývařovnu, kde není jiný zdroj topení.

 

 

 

Na místě stála původní, již vysloužilá, kamna

Textové pole:

PODHORSKÉ KAMNÁŘSTVÍ

originální návrhy a stavby tradičních kachlových kamen

 

 

 

 

 

 

Leoš Rožnovský

799 797 185

podhorske-kamnarstvi@seznam.cz