Textové pole:

Modrá klasika do podhorské chaloupky.

 

Na počátku byl požadavek na rekonstrukci starého kachlového sporáku. Jak už to bývá, zub času se nejvýrazněji podepsal na všech kovových dílech. Prorezlé a propálené trouby, oprýskaná dvířka, rezaté a prohnuté litinové tály plotny. Verdikt kamnáře zněl: kamna rozebrat, veškeré kovové díly vyrobit nové, kachle očistit od staré hlíny a nánosů sazí, a pak celá kamna znova postavit a poslepovat do původních tvarů, včetně nového vyzdění šamotového topeniště. Majitelé  útulné chaloupky chvíli přemýšleli, a dospěli k rozhodnutí: když už s tím bude tolik práce, tak necháme vyrobit i nové kachle.

 

Na internetu listovali mezi fotografiemi kachlových sporáků. V dnešní době lze najít nepřeberné množství inspirací, stovky vzorů i odstínů kachlů. Zvítězily obyčejné hladké kachle v tradiční světle modré glazuře, s bílými spárami. Pro vkusné přizdobení vršku kamen si vybrali kachlový pásek s lidovým ornamentem. Volba jednoduchého vzhledu kamen mě vůbec nepřekvapila, v horských chalupách má tradici a velmi dobře s nimi ladí.

 

Kachle vyrobila firma Keramia Únanov a kování v černé barvě s porcelánovými úchyty zhotovila firma JOKR z Nového Veselí.

 

Při návrhu nových kamen jsme se dohodli i na dvou technických úpravách. Oproti původním kamnům nebyl použit kamnovec - nádoba na ohřev vody, umístěná po straně topeniště. Ač jde o krásný archaický prvek, zákazníkům - chatařům a chalupářům jej z praktických důvodů nedoporučuji, mají-li možnost ohřevu vody elektřinou. Své opodstatnění může mít kamnovec v domácnostech, kterým slouží kachlový sporák jako hlavní zdroj vytápění, a je tedy v provozu téměř nepřetržitě. Díky odstranění kamnovce má nyní větší plochu plotna. V projektu jsme vyškrtli i horní troubu, a místo ní jsou v útrobách kamnech tahy, které vyhřívají horní kachlovou část.

 

 

 

Textové pole:

PODHORSKÉ KAMNÁŘSTVÍ

originální návrhy a stavby tradičních kachlových kamen

 

 

 

Leoš Rožnovský

799 797 185

podhorske-kamnarstvi@seznam.cz