Textové pole:

Jakoby tady stály od pradávna.

Textové pole:

Dvě bedny starých, nikterak zajímavých a z velké části dosti poškozených kachlů z doby protektorátu. To bylo na začátku.

 

Mým úkolem bylo něco z těch beden povybírat a postavit kamna do poloroubené chalupy v podhorské vesnici.

 

Úkol ne zrovna jednoduchý, vhledem ke stavu kachlů a také k tomu, že se jednalo o kachle tří různých odstínů. Největším přáním zákazníka pak bylo vyhřívané ležení „na peci“.

 

Po opakovaném protřiďování, vyřazování, čištění, a zkusmém skládání do jednotlivých řad se nakonec podařilo uspořádat barevně vhodnou kombinaci.

 

Vzhledem k tomu, že mnohé kachle byly po krajích poškozeny, rozhodl jsem se nejspodnější řadu asi o centimetr oříznout a navíc všem vybraným kachlům zaoblit rohy, často otlučené.

 

Římsové kachle v krabicích materiálu ze starých kamen zcela chyběly. Obrátil jsem se na keramika pana Zezulu, aby nějaké vhodné římsy vyrobil.

 

Dohodli jsme se na římsách s ornamentem, na které si nedávno zhotovil formy podle originálních starožitných kachlů. Glazura byla zvolena o něco žlutější, než spodní řady kachlů.

 

Na záklop kobky jsem nařezal ze zbývajících zachovalých zbytků starých kachlů menší čtverečky, výsledek je zajímavý.

 

Jako sjednocující a zároveň zvýrazňující prvek kachlů jsem použil spárovací hmotu v odstínu „skořepinová—bříza“.

 

 

Textové pole:

Na kamna jsem použil i původní starý kamnovec, tedy nádobu na ohřev vody, která je usazena vedle plotny, a vyhřívaná boční stěnou ohniště. Na kamnovci se nově zhotovilo pouze víko z měděného plechu. Pečící trouba byla použita litinová, velmi masivní, vážící přes 30kg. Štít s přikládacími a popelníkovými dvířky použit litinový s ornamentem. Rám plotny a pláty plotny si zákazník vyrobil sám.

 

Klenba pod kobkou je poctivá cihlová. Cihly klenby jsem mírně předsadil, aby v omítce byla klenba zdůrazněna. Pod topeništěm a částí s kamnovcem, a také pod polovinou ležení je další prostor na dříví, vystavěný pomocí překladů z ocelových profilů.

 

Ležení je vystavěno o ploše 90x190cm a ve výšce 140cm. Přístup na něj bude dřevěnými schůdky, zhotovenými truhlářem.

 

Horké spaliny jsou vedeny za troubou do ležení, s volbou kratší a delší cesty, pomocí litinové klapky. Vnitřní tahy ležení jsou od samotné ležící plochy odděleny dosti silnou vrstvou keramického materiálu. Nahřátí ležení tak sice bude trvat více hodin, ale povrch nebude nepříjemně horký a zároveň bude schopen hřát i delší čas po vyhasnutí.

 

Celé těleso kamen obsahuje kolem tří tun materiálu.

Nepočítaje v to velké množství vody, která se bude vypařovat po několik týdnů v průběhu vysychání kamen.

 

Součástí mé práce bylo i rozebrání dřevěné podlahy a betonování pod budoucími kamny a stržení staré opadávající omítky na levé zdi za kamny s její obnovou, napodobující původní vzhled.

Textové pole:

V průběhu práce jsem měl milý zážitek.

 

Jednoho dne kdosi klepal na dveře do chalupy. Představil se starší pán.

 

Prý se v chaloupce narodil. Začal mi vyprávět, jaké bylo tehdejší uspořádání domácnosti, že za dveřmi přes chodbu měli kravičku, a v malém pokojíku byla ševcovská dílnička.

 

Povídali jsme si též o pohodové atmosféře, která je cítit v každé roubené chalupě, i o tom, jak neskutečně se zrychluje tempo změny životního stylu lidí. Pokud lidé nezpomalí, a nehodí aspoň na kousek cesty zpátečku, tak jednoho nepříliš krásného dne už nebude možno zabrzdit..

 

Dostali jsme se i k historii rodu obývajícího dříve tuto chalupu. Pán povídal, že jeho předkové přišli do vsi v druhé vlně jejího osídlování, po bitvě na Bílé hoře. Z té doby jsou i základy této chalupy, tedy nějakých 350 let.

 

Pro mě zajímavá byla informace, že na tom místě, kde nyní stavím kamna, kdysi již podobná stála, dokonce i s tím ležením. Jedni z pozdějších majitelů chalupy je rozebrali.

 

Pán byl očividně potěšen, že chalupě vracím to, co k ní patřilo. A mě to po tomto zjištění také zahřálo u srdce.

 

Kéž by majitelům nová kamna přinášela příjemné teplo, pohodovou atmosféru, a odpočinutí od běžného moderního života. A třeba časem budou mít i ten pocit, jakoby v jejich chalupě kamna stála odpradávna.

 

Textové pole:

 

Přáli byste si také

do vaší chalupy nebo domku

 

navrátit atmosféru dávných dob

těžkých časů mozolnatých rukou

ale také časů rovnováhy v lidských duších?

 

Ozvěte se na telefon

799 797 185

nebo mail podhorske-kamnarstvi@seznam.cz,

 

probereme společně vaše představy.

 

kamnář Leoš Rožnovský

Textové pole:

PODHORSKÉ KAMNÁŘSTVÍ

originální návrhy a stavby tradičních kachlových kamen

 

 

 

Leoš Rožnovský

799 797 185

podhorske-kamnarstvi@seznam.cz