Textové pole:

Kamna ze starožitných kachlů.

 

Jednoho dne se ozval pán, že má doma už dlouho v krabicích uskladněny staré kachle, snad ještě po dědečkovi, z kamen rozebraných kdysi ve starém domě na úpatí opačné strany zdejší hory. A že už dlouho si přeje, aby se z kachlů postavila kamna na jeho chalupě.

 

K domluvené schůzce na chalupu pán přivezl asi deset banánových krabic. Třídění množství kachlů nebylo nikterak jednoduché. Nejprve jsem všechny kachle třikrát umýval od nánosů prachu, starých zbytků kamnářské hlíny, sazí, a dalších letitých nečistot. Dvakrát ve vodě jarové, jednou ve vodě přírodní, špachtlí i kartáčem. A už při tom pucování vytřiďovat výrazněji poškozené kachle. Umyté kachle jsem si vyskládal na trávník kolem chalupy, a začal pomyslně skládat kamna. Tedy vyskládat jednotlivé řady kachlů tak, jak budou použity při samotné stavbě. A provádět další dotřiďování - až na trávníku zůstaly ty nejméně poškozené kachle, jen sem tam s nepatrnými otluky. Vyšlo to téměř na chlup. Zbyly jen dvě nepoškozené do rezervy, ostatní šly na hromadu stavební sutě.

 

A římsa, ta byla pro navržená kamna přímo předurčena. Nezbyl ani jeden kousek navíc, pro případ, že bych se náhodou při měření utnul nebo měl nešikovnou či neopatrnou ruku, a keramiku při opracování poškodil, nebo snad dokonce rozbil.

 

V krabicích bylo i menší množství kachlů jiného vzoru. Ty nám početně vyšly na kachlovou stěnu, ovlažující vedlejší pokojík, sloužící jako ložnice. Kachlová stěna velikosti 4 kachle x 3 řady je skrze probouranou dutinu v stěně ohřívána zadní stěnou topeniště a tahu pod plotnou. Sám jsem byl k funkčnosti nedůvěřivý, upozorňoval jsem zákazníka, že to moc tepla nedá. Ale když máme k dispozici dostatek kachlů - proč to nezkusit. Výsledek předčil očekávání, zákazník jej ohodnotil slovy „měl byste si to nechat patentovat“.

 

Kování vyrobila firma JOKR Nové Veselí. Ač je vyrobeno ze silného nerezového plechu, designově, povrchovou úpravou i svou robustností napodobuje ruční kovářkou práci a s starými kachlemi tvoří krásný celek. Cihlovou klenbu pod kobkou jsem původně navrhoval omítnutou, avšak v průběhu práce se zákazníkovi tak zalíbila, že si ji přál ponechat bez omítky.

 

Kachle shodného vzoru jsem posléze viděl na starých kamnech v nedalekém městečku, jde tedy zřejmě o dobovou produkci nějaké místní keramické firmy.

Po mnoha desítkách let tak kachle dostaly příležitost znova předávat lidem teplo a pohodu. Pouze se „přestěhovaly“ přes kopec, z moravské strany Bukové hory na stranu českou.

 

 

Textové pole:

PODHORSKÉ KAMNÁŘSTVÍ

originální návrhy a stavby tradičních kachlových kamen

 

 

 

Leoš Rožnovský

799 797 185

podhorske-kamnarstvi@seznam.cz