Textové pole:

Pokojová kachlová kamna s plotnou

 

Původně mělo jít pouze o generální opravu kamen. Vnitřní šamoty se po 40 letech provozu rozpadávaly. Životnost je totiž ovlivněna i způsobem používání kamen. Ač to zní na první pohled nelogicky, tak kamna používaná občasně vydrží výrazně méně, než kamna, v kterých se topí každý den. Kamna se více opotřebovávají při tepelných šocích, než při trvalém vystavení žáru. Pokud v kamnech topíte přes zimní období denně, prodlužujete vlastně jejich životnost. A naopak, když kamna necháte týden promrznout na rekreační chatě, pak v pátek večer přijedete, a - též promrzlí - kamínka rozpálíte, abyste se mohli rychle ohřát, dostávají kamna prudké šoky, z teploty kolem nuly na teplotu plamenů. A když se k tomu střídání mrazu a žáru přidá ještě vlhkost v nevětrané rekreační chalupě, stárnou šamoty i kachle o to rychleji.

 

A tak se u těchto kamínek v horské chatičce začaly rozpadávat i kachle. Bohužel až v mých rukou, když jsem kamna rozebíral. Zapeklitá situace, neodhadl jsem, že jejich stav bude až tak špatný. Zákaznice naštěstí mé vysvětlení přijala. Rekonstrukce, nebo vlastně nyní už novostavba kamen, se však výrazně oddálila, protože se musely vyrobit zcela nové kachle. Zhotovila je firma Keramia Únanov. Zákaznici vybraný vzor kachlů oslovil, mimo jiné i z toho důvodu, že téměř shodný se objevuje na záběrech kamen v dobře známých Krkonošských pohádkách s Trautenberkem, hajným, Ančí a Kubou. Nacházíme se sice v horách, kam už Krakonošovo panství nezasahuje, ale když se vyškrábeme na kopec, a máme štěstí na dobré počasí, vrcholky jeho hor zahlédneme. Takže kachle budou designově téměř „místní“, i když jsou vyrobeny až u dalekého Znojma, tam kde už nejsou hory, ale jen svahy teplých strání, a neběhá po nich Krakonoš, ale vinaři.

 

Zákaznice si přála zachovat původní velikost i konstrukci kamen. Ta byla poněkud netypická. Konstrukčně se jedná o klasická pokojová kamínka. Mají však neobvyklý prvek - místo keramického stropu jim tehdejší kamnář osadil plotnu na vaření. Nechci se nikterak dotknout umu již dávno zesnulého kamnáře, ale toto řešení jsem nedoporučoval. Pokojová kamna mají topit, nikoli vařit, a tomu je uzpůsobena konstrukce topeniště a tahů. Na vaření vymysleli kamnáři kuchyňská kamna - sporáky, kde to funguje trochu jinak. Pokojová kamna zaklopená plotnou nemohou být nikdy být „dobrými kamny“, ani „dobrým sporákem“. Uživatelé kamen však na ně byli zvyklí. Stolový sporáček zamítli, tak jsem se jal úkolu obnovit „hybrid“ na pomezí kamen a sporáku.

 

V rámci novostavby jsem upravil některé detaily, které se mi nejevily ideální. Odizoloval jsem dno kamen. Pravda, před těmi desítkami let ještě nebyly vynalezeny žáruvzdorné izolační desky, a kamnář je tedy nemohl použít. Dno spodního tahu však vedl přímo po betonové podlaze - což radikálně ochlazovalo spaliny a snižovalo účinnost kamen. Nehledě na to, že z bezpečnostního hlediska není moc košér, když součástí spalinové cesty je podlaha místnosti. Další úprava spočívala ve změně šířky tahů. Ve starých kamnech to bylo nelogicky obráceně, tahy se směrem ke komínu nerozšiřovaly, ale zužovaly. Třetí úprava spočívala v šamotových přizdívkách, které v původních kamnech nebyly použity. I to vlastně mělo vliv na zkrácenou životnost starých kachlů, které byly tepelně extrémně namáhány hlavně v místě výstupu spalin z topeniště do bočního tahu. S šamotovými přizdívkami sice o něco déle trvá natopení kamen, ale o to déle kamna teplo podrží i po vyhasnutí. A hlavně, jak už zmíněno, prodlouží tato úprava životnost kachlů.

 

Doufám, že nová kamna s mírně upravenou konstrukcí vydrží v provozu delší čas, než předchozí. A omlouvám se kamnářskému mistru, který je asi už dávno v kamnářském nebi, za připomínky k jeho práci. Až na ty technické detaily, které se v jeho době zřejmě ještě neřešily, byla stará kamínka postavena poctivě.

Textové pole:

PODHORSKÉ KAMNÁŘSTVÍ

originální návrhy a stavby tradičních kachlových kamen

 

 

 

Leoš Rožnovský

799 797 185

podhorske-kamnarstvi@seznam.cz